Alusta siit

Ehk mis on Montessori?

Montessori mõistet on võimatu seletada väga lühidalt, kuna see on spetsiifiline hariduse meetod (ja isegi filosoofia). Meie aga pidime seda just hiljuti proovima, sest olime kutsutud rääkima montessori pedagoogikast Eesti Televisiooni saates “Terevisioon”. Aega oli selleks vähe, aga andsime ennast parima. Saadet on võimalik järelvaadata SIIN.
Me ei jõudnud saates rääkida kõigest, millest oleksime soovinud, seetõttu jagame seda nüüd siin.
Montessori pedagoogikale pani aluse Maria Montessori rohkem kui 100 aastat tagasi. Ta jõudis laste vaatlemise ja nende arengu uurimise põhjal järeldusele, et lapsed ise teavad väga hästi, mida täpselt nad peavad arenemiseks ja kasvamiseks tegema, ning meie, täiskasvanud, pigem takistame seda. Montessori meetodit järgides me toetame laste loomulikku arengut ja õppimist: valmistame ette neile sobiliku keskkonna, anname materjale ja valikuvabaduse, st lapsed ise otsustavad, mida nad täpselt teevad. Üks nn alustalasid on siinkohal see, et lapsed on täisväärtuslikud inimesed juba sünnist ja me austame neid, toetame nende iseseisvust, keskendumisvõimet ja väärtustame nende tegevusi, Montessoris me järgime last.
Milline peaks olema lapse tuba või keskkond? See on väga hea küsimus, sest ettevalmistatud keskkond on üks kõige olulisematest aspektidest Montessori filosoofias. Samas, vastus pole nii lihtne, sest montessori pedagoogika ei seisne niivõrd asjades. See tähendab, montessori ei võrdu lapse põrandavoodi peale panemise või teatud mänguasja ostmisega. Asnate: “Minul ja Liinal, näiteks, on väga erinevad korraldused kodus, kuidas magamisega jne on. Kui meie magame kõik koos kaisus, siis Liina laps on olnud algusest peale oma toas, nüüd ka põrandavoodil, aga meid mõlemaid ühendab montessori-mõtlemine.”
Kõige olulisem ongi meie suhtumine ja see, kuidas me lapsi näeme. Kõige olulisem on austus oma lapse vastu, sest lapsed on täisväärtuslikud inimesed nagu meiegi.
Lastele peaksime algusest peale pakkuma võimalust olla iseseisev. Peaksime andma neile vabaduse liikuda ja enda eest otsustada. Üks niisuguse vabaduse väljendusi ongi põrandavoodi, sest sealt on tal kõige mugavam ise sisse ja välja saada, magama minna või lihtsalt pikutada.
Väikeste laste keskkond peaks olema pigem lihtne ja minimalistlik, et see poleks liiga ergutav. Kõige pisemate beebide asjad alguses on must-valged, sest nad eristavad neid värve ja kontrasti kõige paremini, pärast ka värvilised. Aga pigem vähem korraga, ükshaaval.

 

Üks asi, mida näeb montessori vaimus kasvavate väikelaste tubades, on peegel. Lapsed saavad uudistada sealtkaudu tuba, mis on nende ümber, pärast ka ennast ja oma liigutusi.
2
 
Mänguasjad
 võiksid olla paigutatud korrapäraselt lahtistesse riiulitesse, lapsele kättesaadaval kõrgusel. Iga mänguasi eraldi või siis väikese korvi või kandiku peal.
Asjad on paigutatud nii, et laps näeks neid ja tal tekiks huvi. Samas peaks tal olema lihtne nende asukohta meelde jätta ja neid tagasi panna. Mitte et asjad on kõik ühes suures kastis (puudub ülevaade, ei teki huvi) ja mingi ühe asja kätte saamiseks tuleb kastist ka kõik teised asjad välja võtta (tekib segadus).

Ja muidugi oluline on ka, millised on mänguasjad? Need peaks olema sellised, millega laps ise tegutseb ja mida ta avastab, kindlasti ilma patareideta (st sellised, kus peaks ainult nuppu vajutama). Eelistatult looduslikest materjalidest.

29
Väga oluline on ka meie käitumine – montessori pedagoogika seab tähtsale kohale laste keskendumisvõime ja teeb kõik, et seda toetada. Kui laps mängib, siis me ei sega teda, isegi ei õpeta, vaid pigem jälgime.
Lapsel peaks olema liikumisvabadus, nii-nimetatud jah-ala (Asnate: see võib olla ka terve maja, mis on lapsele turvaliseks tehtud, meil on nii). Sellisel juhul ei pea last kogu aeg keelama, vaid ta tohib vabalt uurida.

Tähtis on toetada ka nii peen- kui üldmotoorika arengut. Seega lapsel võiksid elamises olla kohad, kuhu ta saab toetuda, end üles tõmmata, midagi lükata, üles ronida jne. Selline füüsiline areng on väga oluline.

 

 
Praktiline ehk igapäevane elu
 on väga oluline Montessori osa, eriti just väikeste lastega ja kodus. Lapsed algusest peale osalevad kodustes töödes, õpivad kaasa aitama ja ka enda eest hoolitsema. Seda peaks nendele ka võimaldama, andes neile väikseid tööriistu, kui võimalik, võimalust astuda kõrgemale, et ulatada.. Väike laud ja tool, kindlasti, ja oma nurgake köögis. Sest lapsi see huvitab, nad õpivad praktilisi oskusi, ja see ongi alguses tegelikult kõige olulisem.
Lapsed soovivad kõiges oma vanemaid jäljendada. See ei pruugi küll kohe alguses välja ei paista, st nad võivad jäljendamiseni jõuda alles tüki aja pärast, aga nad jälgivad vanemaid ning salvestavad infot pidevalt. Kui neile avaneb võimalus omandatud oskusi rakendada, tunnevad lapsed end täisväärtusliku inimesena ning nende enesekindlus kasvab. Näiteks ise lusika või kahvliga söömine ja klaasist joomine on lapse jaoks sama põnev kui mistahes mänguasi. Samamoodi hilisemas eas ka mähkmete prügikasti viskamine, põrandalt veetilga ära kuivatamine või enda lahtiriietamine ja esemete oma õigele kohale asetamine. Kõigiks sellisteks tegevusteks peab aga olema esiteks lapsele võimalus antud (st vanem ei tee kõike ette-taha ära) ning teiseks ta olema füüsiliselt selleks valmis. Nt paljud vanemad intuitiivselt annavad lapsele eakohase väikese kahvli, samuti võiks olla väike joogiklaas kohe algusest peale. Kas lihtsad koristamisvahendid asuvad lapsele kättesaadavas kohas, et ta saaks soovi korral neid ise otsida? Selliseid igapäevaseid tegevusi tehes tunneb laps, et ta on pere osa, suuteline ise enda eest hoolitsema ja pere ellu panustama.
Kokkuvõtteks, montessorilik lähenemine nõuab lapsevanemalt väga palju, sest kui me anname lapsele vabadust, me peame teda veel rohkemgi jälgima. Tihtilugu võtab see kõik palju rohkem aega: näiteks, et lasta lapsel ise riided selga panna. Ja sageli tuleb üsna palju tagajärgi koristada: näiteks, kui laps on harjutanud endale klaasi vett valama. Aga see kõik on ikkagi n-ö pingutust väärt, sest oluline on see, mida laps selle tegevuse käigus on õppinud.
Advertisements

3 thoughts on “Alusta siit”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s